Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    20 July 2013      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    British 10km National Championships, Inter-County Championships  
  Distance:    10km
  Location:    Hillingdon Cycle Circuit, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Michelle Turner   W40   84.63%     North AC     00:50:40     11.842 km/h   1013 
  F   2     Heather Lewis   U23W   79.10%     P`broke     00:51:46     11.590 km/h   987 
  F   3     Alana Barber   SW   74.27%     HPH     00:55:08     10.883 km/h   910 
  F   4     Jasmine Nicholls   U20W   75.05%     Leic WC     00:55:54     10.733 km/h   893 
  F   5     Lauren Whelan   U23W   72.11%     Belg     00:56:47     10.566 km/h   873 
  F   6     Brenda Gannon   W35   70.16%     HPH     00:58:55     10.184 km/h   827 
  F   7     Maureen Noel   W45   75.46%     Belg     01:00:53     9.855 km/h   785 
  F   8     Penelope Cummings   W35   64.65%     Herne H     01:03:56     9.385 km/h   723 
  F   9     Noel Blatchford   W65   83.69%     Abing     01:06:07     9.075 km/h   680 
  F   10     Angela Martin   W45   65.11%     Paddock     01:08:03     8.817 km/h   642 

  M   1     Tom Bosworth   SM   88.67%     Ton     00:41:56     14.308 km/h   1016 
  M   2     Daniel King   SM   81.68%     Col H     00:45:35     13.163 km/h   857 
  M   3     Dominic King   SM   79.36%     Col H     00:46:55     12.789 km/h   803 
  M   4     Francisco Reis   M50   84.31%     Ilf     00:50:51     11.799 km/h   653 
  M   5     Ian Richards   M65   89.83%     Steyn     00:54:01     11.108 km/h   544 
  M   6     Luc Legon   U17M   73.39%     Bexley     00:54:51     10.939 km/h   517 
  M   7     Jim Ball   M50   76.75%     Steyn     00:54:56     10.922 km/h   514 
  M   8     Steve Uttley   M55   79.43%     Ilf     00:55:52     10.740 km/h   485 
  M   9     Graham Chapman   M55   80.55%     Head     00:56:06     10.695 km/h   477 
  M   10     Steve Allen   M55   79.65%     Barn     00:56:13     10.673 km/h   474 
  M   11     John Hall   M60   82.04%     Belg     00:58:30     10.256 km/h   406 
  M   12     David Crane   M35   63.81%     Sy WC     00:59:11     10.138 km/h   386 
  M   13     Chris Cheeseman   M50   73.19%     Sy WC     00:59:35     10.070 km/h   375 
  M   14     Arthur Thomson   M75   94.91%     E&H     00:59:41     10.053 km/h   373 
  M   15     Steve Allen   M55   72.92%     Ilf     01:00:19     9.947 km/h   355 
  M   16     Stuart Bennett   M50   71.92%     Ilf     01:00:38     9.896 km/h   347 
  M   17     Chris Berwick   M65   81.70%     Leic WC     01:00:45     9.877 km/h   344 
  M   18     Mark Culshaw   M45   66.15%     Belg     01:02:11     9.649 km/h   308 
  M   19     Ken Bobbett   M65   80.94%     Hill     01:02:48     9.554 km/h   292 
  M   20     Malcolm Martin   M55   71.09%     Paddock     01:02:59     9.526 km/h   288 
  M   21     Paul King   M60   71.73%     Belg     01:05:31     9.158 km/h   230 
  M   22     Peter Hannell   M70   77.64%     Sy WC     01:06:17     9.052 km/h   214 
  M   23     Shaun Lightman   M70   76.67%     Sy WC     01:07:07     8.940 km/h   197 
  M   24     George Smolinski   M60   69.19%     Leic WC     01:07:14     8.924 km/h   195 
  M   25     Mick Harran   M75   79.22%     Sy WC     01:09:27     8.639 km/h   154 
  M   26     Russel Vroobel   M50   61.03%     Hill     01:11:27     8.397 km/h   120 

  M   DQ     Ed Shillabeer   M70   Ilf   -  
  M   DQ     Richard Wild   M40   Manx   -  
  F   DQ     Geraldine Legon   W50   Bexley   -  
  F   DQ     Bethan Davies   SW   Card   -  
  F   DNF     Ellie Dooley   U20W   Leeds   -  
  F   DNF     Grazina Narviliene   W35   Belg   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Surrey WC  
  3   Mens Team     Belgrave Harriers  
  4   Mens Team     Surrey WC  
  5   Mens Team     Colchester Harriers AC  
  6   Mens Team     Steyning AC  
  7   Mens Team     Leicester WC  
  1   Womens Team     Hyde Park Harriers  
  2   Womens Team     Belgrave Harriers  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap