Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    4 March 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    RWA/UKA/EA National 10 Miles Championships  
  Distance:    10 mile
  Location:    University of Warwick, Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Heather Lewis   U20W       P`broke     01:25:03     11.351 km/h  
  F   2     Rebecca Collins   U23W       M&M     01:32:44     10.410 km/h  
  F   3     Diane Bradley   W50       Ton     01:34:48     10.184 km/h  
  F   4     Helen Middleton   W45       E&H     01:37:28     9.905 km/h  
  F   5     Maureen Noel   W45       Belg     01:40:07     9.643 km/h  
  F   6     Judy Howard   W55       Abing     01:41:42     9.493 km/h  
  F   7     Noel Blatchford   W60       Abing     01:46:32     9.062 km/h  
  F   8     Linda Spinks   W40       E&H     01:48:37     8.888 km/h  
  F   9     Sue Barnett   W60       C&C     01:48:37     8.888 km/h  
  F   10     Diana Braverman   W60       E&H     01:55:00     8.395 km/h  

  M   1     Tom Bosworth   U23M       Ton     01:10:07     13.768 km/h  
  M   2     Stuart Kollmorgen   M40       Belg     01:20:08     12.047 km/h  
  M   3     Francisco Reis   M50       Ilf     01:21:59     11.776 km/h  
  M   4     Jonathan Hobbs   U20M       Ashf     01:25:17     11.320 km/h  
  M   5     Steve Uttley   M50       Ilf     01:28:08     10.954 km/h  
  M   6     Richard Spenceley   M45       Yorks RW     01:30:58     10.613 km/h  
  M   7     Steve Arnold   M45       Nun     01:31:27     10.557 km/h  
  M   8     John Hall   M60       Belg     01:31:53     10.507 km/h  
  M   9     Ben Casey   U23M       Yeov T     01:35:33     10.104 km/h  
  M   10     Arthur Thomson   M75       E&H     01:35:33     10.104 km/h  
  M   11     Steve Allen   M50       Ilf     01:36:25     10.013 km/h  
  M   12     Chris Berwick   M65       Leic WC     01:38:43     9.780 km/h  
  M   13     Dave Kates   M60       Ilf     01:38:58     9.755 km/h  
  M   14     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:39:35     9.694 km/h  
  M   15     John Ralph   M55       E&H     01:40:00     9.654 km/h  
  M   16     Peter Boszko   M60       Bir     01:41:16     9.533 km/h  
  M   17     Mark Culshaw   M45       Belg     01:42:57     9.377 km/h  
  M   18     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:44:05     9.275 km/h  
  M   19     Paul King   M60       Belg     01:45:02     9.191 km/h  
  M   20     Chris Flint   M65       Sy WC     01:45:15     9.172 km/h  
  M   21     Sean Pender   M55       E&H     01:46:16     9.085 km/h  
  M   22     Ed Shillabeer   M70       Ilf     01:47:39     8.968 km/h  
  M   23     George Smolinski   M55       Leic WC     01:48:37     8.888 km/h  
  M   24     Julian Barnett   M50       Bir     01:59:23     8.087 km/h  
  M   25     Tony Cotton   M70       other     01:59:37     8.071 km/h  

  M   DQ     Ian Richards   M60   Steyn   -  
  M   DQ     Alan Ellam   M55   E&H   -  
  M   DNF     Eric Horwill   M75   D&S   -  
  M   DNF     Dave Fall   M65   Bir   -  
  F   DNF     Ann Wheeler   W55   Leic WC   -  
  F   DNF     Lauren Whelan   U20W   Manx   -  


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Enfield & Haringey AC  
  2   Ladies Team     Abingdon AC  
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Belgrave Harriers  
  3   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  4   Mens Team     Surrey WC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap