Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    6 March 2011      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    UKA/RWA National 10 Mile Championships  
  Distance:    10 mile
  Location:    Coventry
  Printed in Race Walking Record 809


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Neringa Aidietyte   SW       Ilf     01:16:19     12.642 km/h  
  F   2     Lisa Kehler   W40       W&B     01:24:38     11.400 km/h  
  F   3     Diane Bradley   W45       Ton     01:29:38     10.764 km/h  
  F   4     Fiona McGorum   U23W       Leic WC     01:34:20     10.228 km/h  
  F   5     Karen Wears   W40       Redcar     01:34:54     10.166 km/h  
  F   6     Ann Wheeler   W55       Leic WC     01:39:52     9.661 km/h  
  F   7     Cath Duhig   W55       Ryst     01:41:32     9.502 km/h  
  F   8     Angela-Maria Paddick   SW       Redcar     01:45:41     9.129 km/h  
  F   10     Sue Rey   W50       Leic WC     02:02:12     7.895 km/h  

  M   1     Alex Wright   U23M       Belg     01:10:46     13.634 km/h  
  M   2     Daniel King   SM       Col H     01:12:34     13.295 km/h  
  M   3     Mark O Kane   U23M       Cov     01:12:59     13.219 km/h  
  M   4     Paul Evenett   M40       Redcar     01:18:07     12.351 km/h  
  M   5     Antonio Cirillo   U23M       Swan     01:23:58     11.490 km/h  
  M   6     Jonathan Hobbs   U20M       Ashf     01:25:09     11.331 km/h  
  M   7     Trevor Jones   M50       Steyn     01:25:30     11.284 km/h  
  M   8     Andrew Miller   M40       W&B     01:26:32     11.149 km/h  
  M   9     Steve Uttley   M50       Ilf     01:27:31     11.024 km/h  
  M   9     Helen Gamble-Thompson (Starling)   M45       Redcar     01:47:58     8.936 km/h  
  M   10     Steve Arnold   M45       Nun     01:28:40     10.881 km/h  
  M   11     Nathan Duncan   U20M       Cleeth     01:29:29     10.782 km/h  
  M   12     Steve Allen   M50       Barn     01:33:08     10.359 km/h  
  M   13     Arthur Thomson   M70       E&H     01:33:49     10.284 km/h  
  M   14     Colin Scott   M50       Yorks RW     01:34:05     10.255 km/h  
  M   15     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:35:26     10.110 km/h  
  M   16     Roger Michell   M60       Sy WC     01:37:10     9.929 km/h  
  M   17     Andy Cox   M55       Hill     01:37:28     9.899 km/h  
  M   18     Richard Spenceley   M45       Yorks RW     01:37:59     9.847 km/h  
  M   19     John Constandinou   M35       Bir     01:39:36     9.687 km/h  
  M   20     Colin Vesty   M45       Leic WC     01:40:18     9.619 km/h  
  M   21     Martin Fisher   M45       Redcar     01:40:49     9.570 km/h  
  M   22     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:41:05     9.545 km/h  
  M   23     David Manning   M55       Bir     01:41:11     9.535 km/h  
  M   24     Chris Flint   M65       Lon V     01:41:40     9.490 km/h  
  M   25     Ian Statter   M50       Sy WC     01:42:42     9.394 km/h  
  M   26     Mark Byrne   M50       Redcar     01:42:59     9.369 km/h  
  M   27     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:44:21     9.246 km/h  
  M   28     John Paddick   M65       Redcar     01:46:39     9.046 km/h  
  M   29     Dave Sharpe   M55       Ilf     01:46:57     9.021 km/h  
  M   30     Hardeep Minhas   M50       Leic WC     01:48:05     8.926 km/h  
  M   31     Ed Shillabeer   M70       Lon V     01:48:41     8.877 km/h  
  M   32     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:51:09     8.680 km/h  
  M   33     John Borgars   M60       Loughton     01:54:53     8.398 km/h  
  M   34     Julian Barnett   M45       Bir     02:14:59     7.148 km/h  

  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -  
  M   DNF     Tom Bosworth   U23M   Ton   -  
  M   DNF     Francisco Reis   M50   Ilf   -  
  M   DNF     Dominic King   SM   Col H   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Yorkshire RWC  
  2   Mens Team     Redcar RWC  
  3   Mens Team     Surrey WC  
  4   Mens Team     Leicester WC  
  5   Mens Team     Ilford AC  
  6   Mens Team     Birchfield Harriers  
  1   Womens Team     Leicester WC  
  2   Womens Team     Redcar RWC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap