Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    6 March 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Inter-Counties/Molly Barnett  
  Distance:    10km
  Location:    Coventry
  Printed in Race Walking Record 802

PB/British best for Johanna.

M60 British/European Best for Ian Richards.

Records could not be officially ratified as there were two timekeepers instead of the required three.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   93.35%     M&C     00:43:52     13.678 km/h   1182 

  M   1     Brendan Boyce   SM   88.88%     Cov     00:41:50     14.343 km/h   1020 
  M   2     Alex Wright   U23M   87.54%     Belg     00:43:31     13.788 km/h   946 
  M   3     Michael Doyle   U23M   85.25%     Bed Uni     00:43:37     13.756 km/h   941 
  M   4     Tom Bosworth   U23M   86.21%     Ton     00:43:39     13.746 km/h   940 
  M   5     Daniel King   SM   83.80%     Col H     00:44:22     13.524 km/h   909 
  M   6     Scott Davis   SM   84.08%     Ilf     00:44:44     13.413 km/h   893 
  M   7     Tommy Taylor   SM   82.05%     Bir     00:45:20     13.235 km/h   868 
  M   8     Tim Healy     75.93%     WORLD IRL     00:48:58     12.253 km/h   723 
  M   9     Ian Richards   M60   94.74%     Steyn     00:49:06     12.220 km/h   718 
  M   10     Jim Ball   M45   81.62%     Steyn     00:50:24     11.905 km/h   669 
  M   11     Francisco Reis   M45   81.71%     Ilf     00:51:10     11.726 km/h   642 
  M   12     Steve Arnold   M45   78.22%     Nun     00:52:10     11.502 km/h   607 
  M   13     Trevor Jones   M50   81.93%     Steyn     00:52:46     11.371 km/h   586 
  M   14     Steve Uttley   M50   80.26%     Ilf     00:53:25     11.232 km/h   563 
  M   15     Arthur Thomson   M70   96.36%     E&H     00:55:32     10.804 km/h   495 
  M   16     John Constandinou   M35   67.28%     Bir     00:56:42     10.582 km/h   459 
  M   17     Graham Chapman   M55   77.08%     Head     00:57:04     10.514 km/h   447 
  M   18     Peter Boszko   M60   80.57%     Bir     00:57:10     10.496 km/h   445 
  M   19     Chris Berwick   M60   82.37%     Leic WC     00:57:39     10.408 km/h   431 
  M   20     Shaun Lightman   M65   84.75%     Sy WC     00:57:54     10.363 km/h   423 
  M   21     Ron Penfold   M65   85.32%     Steyn     00:58:52     10.193 km/h   396 
  M   22     Steve Allen   M50   73.13%     Barn     00:59:07     10.149 km/h   389 
  M   23     Chris Vesty   U20M   63.90%     Leic WC     01:01:07     9.817 km/h   335 
  M   24     Sean Pender   M55   71.65%     E&H     01:01:56     9.688 km/h   314 
  M   25     Tony Collins   M65   79.41%     Bir     01:02:30     9.600 km/h   300 
  M   26     Mick Harran   M70   81.82%     Sy WC     01:03:42     9.419 km/h   271 
  M   27     Paul Hayden   M50   66.42%     Nun     01:04:00     9.375 km/h   264 
  M   28     Gary MacDonald   M50   66.12%     Ashf     01:04:50     9.254 km/h   245 
  M   29     Ron Powell   M70   80.05%     E&H     01:06:51     8.975 km/h   203 
  M   30     Chris Harris   M50   64.00%     D&S     01:07:33     8.882 km/h   189 
  M   31     John Borgars   M60   70.04%     Loughton     01:07:48     8.850 km/h   184 
  M   32     David Hoben   M55   62.46%     Sy WC     01:11:41     8.370 km/h   117 
  M   33     Bernie Hercock   M70   74.36%     E&H     01:11:58     8.337 km/h   113 
  M   34     Eric Horwill   M75   74.23%     D&S     01:15:11     7.980 km/h   69 
  M   35     Asim Qureshi   M40   43.25%     Bir     01:30:41     6.616 km/h  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  5   Mens Team     Surrey WC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap