Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    20 February 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    RWA National 10 Miles Championships  
  Distance:    10 mile
  Location:    Picketts Lock, London
  Printed in Race Walking Record 801


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Lisa Kehler   W40       W&B     01:23:14     11.599 km/h  
  F   2     Diane Bradley   W45       Ton     01:31:58     10.497 km/h  
  F   3     Helen Middleton   W45       E&H     01:33:33     10.320 km/h  
  F   4     Karen Wears   W40       Redcar     01:35:50     10.074 km/h  
  F   5     Angela-Maria Paddick   SW       Redcar     01:41:02     9.555 km/h  
  F   6     Stephanie Rukin   U20W       Ton     01:41:39     9.497 km/h  
  F   7     Maureen Noel   W45       Belg     01:42:45     9.396 km/h  
  F   8     Anne Belchambers Jones   W55       Steyn     01:49:15     8.837 km/h  
  F   9     Laurayne Readman   W45       Redcar     01:49:58     8.779 km/h  
  F   10     Helen Gamble-Thompson (Starling)   W45       Redcar     01:51:29     8.660 km/h  
  F   11     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:09     8.532 km/h  
  F   12     Sue Rey   W50       Leic WC     02:02:45     7.865 km/h  
  F   13     Sue Smith         Ryst     02:10:09     7.418 km/h  

  M   1     Darrell Stone   M40       Steyn     01:13:49     13.078 km/h  
  M   2     Scott Davis   SM       Ilf     01:14:10     13.017 km/h  
  M   3     Tommy Taylor   SM       Bir     01:15:08     12.849 km/h  
  M   4     Luke Finch   SM       Col H     01:15:20     12.815 km/h  
  M   5     Paul Evenett   M40       Redcar     01:18:00     12.377 km/h  
  M   6     Antonio Cirillo   U20M       Swan     01:22:23     11.718 km/h  
  M   7     Jim Ball   M45       Steyn     01:24:04     11.484 km/h  
  M   8     Trevor Jones   M50       Steyn     01:24:18     11.452 km/h  
  M   9     Jason Le Noury   U23M       Sarnia     01:25:02     11.353 km/h  
  M   10     Steve Arnold   M45       Nun     01:26:55     11.107 km/h  
  M   11     Francisco Reis   M45       Ilf     01:27:54     10.983 km/h  
  M   12     Steve Uttley   M50       Ilf     01:33:27     10.331 km/h  
  M   13     John Constandinou   M35       Bir     01:34:05     10.261 km/h  
  M   14     Richard Emsley   M55       Steyn     01:34:58     10.166 km/h  
  M   15     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:35:33     10.104 km/h  
  M   16     Arthur Thomson   M70       E&H     01:36:07     10.044 km/h  
  M   17     Phil Lockwood   M35       Sarnia     01:36:16     10.028 km/h  
  M   18     Peter Boszko   M60       Bir     01:37:00     9.953 km/h  
  M   19     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:37:59     9.853 km/h  
  M   20     Steve Allen   M50       Barn     01:40:14     9.632 km/h  
  M   21     Ron Penfold   M65       Steyn     01:40:33     9.601 km/h  
  M   22     Martin Fisher   M45       Redcar     01:40:50     9.574 km/h  
  M   23     Mark Byrne   M45       Redcar     01:41:07     9.547 km/h  
  M   24     Paul King   M55       Belg     01:41:18     9.530 km/h  
  M   25     Sean Pender   M55       E&H     01:41:36     9.502 km/h  
  M   26     John Hall   M60       Belg     01:41:41     9.494 km/h  
  M   27     Dave Sharpe   M55       Ilf     01:42:36     9.409 km/h  
  M   28     Alan Ellam   M50       E&H     01:42:48     9.391 km/h  
  M   29     Chris Flint   M65       Lon V     01:44:12     9.265 km/h  
  M   30     Olly Browne   M55       Ilf     01:44:34     9.232 km/h  
  M   31     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:45:02     9.191 km/h  
  M   32     John Paddick   M65       Redcar     01:45:11     9.178 km/h  
  M   33     Julian Barnett   M45       Bir     01:48:08     8.928 km/h  
  M   34     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:48:19     8.913 km/h  
  M   35     Dave Jones   M60       Redcar     01:48:33     8.894 km/h  
  M   36     Peter Crane   M65       Sy WC     01:49:08     8.846 km/h  
  M   37     Andy Cox   M55       Hill     01:49:15     8.837 km/h  
  M   38     Ron Powell   M70       E&H     01:49:44     8.798 km/h  
  M   39     Mick Sutton         Ilf     01:52:22     8.592 km/h  
  M   40     John Borgars   M60       Loughton     01:55:42     8.344 km/h  
  M   41     Jon May   M55       E&H     01:58:36     8.140 km/h  
  M   42     David Hoben   M55       Sy WC     02:00:39     8.002 km/h  
  M   43     Bernie Hercock   M70       E&H     02:00:46     7.994 km/h  
  M   44     Norbert Will   M70       NIVets     02:02:47     7.863 km/h  

  F   DQ     Johanna Jackson Atkinson   SW   M&C   -  
  M   DQ     Stephen Crane   SM   Sy WC   -  
  M   DQ     Kevin Le Noury   M50   Sarnia   -  
  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -  
  M   DQ     Bob Dobson   M65   Ilf   -  
  M   DQ     John Ralph   M50   Chilt   -  
  F   DNF     Rebecca Collins   U20W   M&M   -  
  F   DNF     Barbara Edlin   W60   E&H   -  
  F   DNF     Cath Duhig   W55   Loughton   -  


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Redcar RWC  
  2   Ladies Team     Tonbridge AC  
  3   Ladies Team     Leicester WC  
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Redcar RWC  
  5   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  6   Mens Team     Surrey WC  
  7   Mens Team     Ilford AC  
  8   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  9   Mens Team     Sarnia WC  
  10   Mens Team     Steyning AC  
  11   Mens Team     Belgrave Harriers  
  12   Mens Team     Redcar RWC  
  13   Mens Team     Surrey WC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap