Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    12 April 2009      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    UKA/RWA National Championships  
  Distance:    20km
  Location:    Shrewsbury, Shropshire

Scott Davis missed the start of the race but was allowed to walk unoficially, recording a time that would have seen him win a national medal. Without him, his team still won gold.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   88.39%     Redcar     01:35:57     12.507 km/h   1114 
  F   2     Lisa Kehler   W40   85.99%     W&B     01:44:18     11.505 km/h   1024 
  F   3     Diane Bradley   W45   82.64%     Ton     01:53:39     10.559 km/h   929 
  F   4     Helen Middleton   W45   74.11%     E&H     02:05:31     9.560 km/h   814 
  F   5     Anne Belchambers Jones   W50   76.75%     Steyn     02:11:49     9.104 km/h   756 
  F   6     Fiona Bishop   W45   70.39%     AFD     02:16:07     8.816 km/h   718 
  F   7     Sue Rey   W50   67.63%     Leic WC     02:24:40     8.295 km/h   645 
  F   8     Sarah Lightman   W35   59.33%     Leic WC     02:26:28     8.193 km/h   630 
  F   9     Jo Miles   W50   68.24%     Hill     02:26:34     8.187 km/h   630 

  M   1     Luke Finch   SM   87.38%     Col H     01:28:31     13.557 km/h   1033 
  M   2     Carl Thomson   M40   82.66%     Sarnia     01:39:51     12.018 km/h   834 
  M   3     Paul Evenett   M40   79.36%     Redcar     01:40:57     11.887 km/h   815 
  M   4     Trevor Jones   M50   83.26%     Steyn     01:45:39     11.358 km/h   740 
  M   5     Stephen Crane   SM   69.82%     Sy WC     01:50:47     10.832 km/h   661 
  M   6     Steve Arnold   M45   71.62%     Nun     01:56:08     10.333 km/h   584 
  M   7     Chris Berwick   M60   82.01%     Leic WC     01:57:14     10.236 km/h   569 
  M   8     Roger Michell   M60   80.39%     Sy WC     01:58:24     10.135 km/h   553 
  M   9     Dave Kates   M60   78.55%     Ilf     02:00:00     10.000 km/h   532 
  M   10     John Constandinou   M35   64.44%     Bir     02:01:42     9.860 km/h   509 
  M   11     Steve Uttley   M50   71.55%     Ilf     02:01:56     9.841 km/h   506 
  M   12     David Manning   M55   75.09%     Bir     02:02:09     9.824 km/h   503 
  M   13     Arthur Thomson   M70   88.35%     E&H     02:02:24     9.804 km/h   500 
  M   14     Tony Bell   M45   67.25%     Lancs WC     02:04:39     9.627 km/h   472 
  M   15     Laurence Dordoy   M50   70.98%     Ilf     02:04:57     9.604 km/h   468 
  M   16     Mark Byrne   M45   67.27%     Redcar     02:06:36     9.479 km/h   447 
  M   17     Ed Shillabeer   M65   82.02%     Lon V     02:06:48     9.464 km/h   445 
  M   18     Sean Pender   M55   70.33%     E&H     02:08:13     9.359 km/h   428 
  M   19     Dave Sharpe   M55   69.79%     Ilf     02:09:13     9.287 km/h   416 
  M   20     Tony Collins   M65   76.74%     Bir     02:10:47     9.175 km/h   398 
  M   21     Bernie Hercock   M70   73.45%     E&H     02:27:14     8.150 km/h   231 
  M   999     Scott Davis   SM   80.15%     Ilf     01:37:10     12.350 km/h   879 

  M   DQ     Ben Wears   U20M   Redcar   -  
  M   DQ     James Munn   M75   Lancs WC   -  
  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -  


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Leicester WC  
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Birchfield Harriers  
  3   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  4   Mens Team     Surrey WC  
  5   Mens Team     Redcar RWC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap