Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    4 April 2009      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Molly Barnet Open Walks/CAU Inter Counties Championships  
  Distance:    10km
  Location:    Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  M   1     Luke Finch   SM   88.84%     Col H     00:41:51     14.337 km/h   1019 
  M   2     Ben Wears   U20M   91.94%     Redcar     00:41:57     14.303 km/h   1015 
  M   3     Brendan Boyce   U23M   85.77%     Cov     00:43:21     13.841 km/h   952 
  M   4     Scott Davis   SM   82.63%     Ilf     00:45:31     13.182 km/h   861 
  M   5     Philip Barnard   SM   76.11%     Castle P     00:48:51     12.282 km/h   728 
  M   6     Jim Ball   M45   83.10%     Steyn     00:49:06     12.220 km/h   718 
  M   7     Trevor Jones   M50   85.48%     Steyn     00:50:09     11.964 km/h   679 
  M   8     Liam Baldwin   U20M   74.42%     Ton     00:52:29     11.432 km/h   595 
  M   9     Steve Arnold   M45   76.08%     Nun     00:53:12     11.278 km/h   571 
  M   10     Mark Wall   M50   80.41%     Leic WC     00:53:19     11.254 km/h   567 
  M   11     Chris Berwick   M60   84.29%     Leic WC     00:55:45     10.762 km/h   488 
  M   12     Richard Emsley   M55   80.22%     Steyn     00:55:49     10.749 km/h   486 
  M   13     Steve Allen   M50   76.15%     Barn     00:56:18     10.657 km/h   471 
  M   14     Graham Chapman   M50   76.57%     Head     00:56:57     10.536 km/h   451 
  M   15     Dave Kates   M60   80.55%     Ilf     00:57:11     10.493 km/h   444 
  M   16     Ben Casey   U20M   68.22%     Yeov T     00:57:15     10.480 km/h   442 
  M   17     John Constandinou   M35   66.24%     Bir     00:57:17     10.474 km/h   441 
  M   18     Tony Bell   M45   70.39%     Lancs WC     00:57:58     10.351 km/h   421 
  M   19     Ron Penfold   M65   85.01%     Steyn     00:58:23     10.277 km/h   409 
  M   20     Peter Boszko   M60   78.72%     Bir     00:58:31     10.253 km/h   405 
  M   21     Ian Statter   M50   70.58%     Sy WC     01:00:14     9.961 km/h   358 
  M   22     James Cotterill   U20M   64.59%     Ton     01:00:28     9.923 km/h   352 
  M   23     Sam Joseph   U20M   61.32%     Schools     01:00:38     9.896 km/h   347 
  M   24     Tony Collins   M65   80.64%     Bir     01:00:51     9.860 km/h   342 
  M   25     Sean Pender   M55   71.97%     E&H     01:01:07     9.817 km/h   335 
  M   26     Paul Hayden   M50   67.10%     Nun     01:02:50     9.549 km/h   291 
  M   27     Gary MacDonald   M50   64.92%     Ashf     01:05:29     9.163 km/h   231 
  M   28     Chris Harris   M50   64.27%     D&S     01:06:42     8.996 km/h   205 
  M   29     Julian Barnett   M45   59.00%     Bir     01:09:43     8.606 km/h   149 
  M   30     Eric Horwill   M75   76.59%     D&S     01:12:52     8.234 km/h   99 
  M   31     David Hoben   M55   60.36%     Sy WC     01:13:31     8.161 km/h   90 

  M   DNF     Dave Stevens   M70   Steyn   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Birchfield Harriers  
  3   Mens Team     Surrey WC  
  4   Mens Team     Ilford AC  
  5   Mens Team     Leicester WC  
  6   Mens Team     Nuneaton Harriers  
  7   Mens Team     Steyning AC  
  8   Mens Team     Dudley & Stourbridge Harriers AC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap