Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    1 February 2009      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    London Open Walks  
  Distance:    10km
  Location:    Victoria Park, London

The weather was cold with occasional light snow and a stiff breeze; in view of this and the threat of worse to come, the organisers were grateful to all competitors and officials who took the risk and made the day nearly as succesful as in 2008. The next day the whole country closed down due to severe weather and the heaviest snowfall in eighteen years!

Southern Championships Junior Men: Wright, Bosworth, Baldwin


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Diane Bradley   W45   82.05%     Ton     00:54:58     10.916 km/h   914 
  F   2     Helen Middleton   W45   75.35%     E&H     00:59:19     10.115 km/h   818 
  F   3     Stephanie Rukin   U20W   67.61%     Ton     01:02:03     9.670 km/h   761 
  F   4     Maureen Noel   W45   69.52%     Belg     01:03:44     9.414 km/h   726 
  F   5     Cath Duhig   W50   74.78%     Loughton     01:04:37     9.286 km/h   709 
  F   6     Fiona Bishop   W45   70.48%     AFD     01:05:11     9.205 km/h   698 
  F   7     Jackie Cox   SW   59.83%     Loughton     01:08:26     8.768 km/h   635 

  M   1     Daniel King   SM   85.28%     Col H     00:43:36     13.761 km/h   941 
  M   2     Dominic King   SM   84.53%     Col H     00:43:59     13.642 km/h   925 
  M   3     Brendan Boyce   U23M   83.49%     Cov     00:44:32     13.473 km/h   901 
  M   4     Luke Finch   SM   82.62%     Col H     00:45:00     13.333 km/h   882 
  M   5     Alex Wright   U20M   83.82%     Belg     00:46:01     13.039 km/h   840 
  M   6     Mark O Kane   U20M   84.51%     Cov     00:46:13     12.982 km/h   832 
  M   7     Scott Davis   SM   79.61%     Ilf     00:47:05     12.743 km/h   797 
  M   8     Tom Bosworth   U20M   75.81%     Ton     00:50:15     11.940 km/h   675 
  M   9     Jim Ball   M45   79.18%     Steyn     00:51:07     11.738 km/h   643 
  M   10     Stephen Crane   SM   71.36%     Sy WC     00:52:06     11.516 km/h   609 
  M   11     Antonio Cirillo   U20M   73.11%     Swan     00:53:25     11.232 km/h   563 
  M   12     John Hall   M60   84.93%     Belg     00:54:14     11.063 km/h   537 
  M   13     Liam Baldwin   U20M   72.42%     Ton     00:54:41     10.972 km/h   522 
  M   14     Steve Allen   M50   78.11%     Barn     00:54:53     10.932 km/h   516 
  M   15     Graham Chapman   M50   78.32%     Head     00:55:41     10.775 km/h   490 
  M   16     Steve Uttley   M50   76.19%     Ilf     00:55:48     10.753 km/h   487 
  M   17     Arthur Thomson   M70   92.15%     E&H     00:57:18     10.471 km/h   440 
  M   18     Alan Ellam   M50   72.70%     E&H     00:58:58     10.175 km/h   393 
  M   19     Carl Lawton   M60   78.71%     Belg     00:59:06     10.152 km/h   389 
  M   20     Dave Sharpe   M55   72.68%     Ilf     01:00:31     9.915 km/h   350 
  M   21     Laurence Dordoy   M50   70.87%     Ilf     01:01:00     9.836 km/h   337 
  M   22     Mick Harran   M70   80.58%     Sy WC     01:03:52     9.395 km/h   267 
  M   23     Sean Pender   M55   69.65%     E&H     01:03:09     9.501 km/h   284 
  M   24     James Cotterill   U20M   61.70%     Ton     01:03:18     9.479 km/h   280 
  M   25     Chris Flint   M60   75.64%     Lon V     01:03:27     9.456 km/h   277 
  M   26     Paul King   M55   70.49%     Belg     01:03:31     9.446 km/h   275 
  M   27     Glyn Jones   M65   76.81%     Cov     01:03:53     9.392 km/h   267 
  M   28     Bob Dobson   M65   75.34%     Ilf     01:05:08     9.212 km/h   238 
  M   29     Ron Powell   M70   79.16%     E&H     01:06:42     8.996 km/h   205 
  M   30     John Borgars   M60   68.22%     Loughton     01:08:53     8.710 km/h   164 
  M   31     Bernie Hercock   M70   73.59%     E&H     01:11:45     8.362 km/h   116 
  M   32     Steve Whelan   M45   54.80%     Head     01:15:04     7.993 km/h   71 
  M   33     David Hoben   M55   58.93%     Sy WC     01:15:18     7.968 km/h   68 
  M   34     Ken Livermore   M75   71.61%     E&H     01:17:56     7.699 km/h   41 


 Position  Race  Club
  1   Combined Mens Team     Colchester Harriers AC  
  2   Combined Mens Team     Coventry Godiva Harriers  
  3   Combined Mens Team     Belgrave Harriers  
  4   Combined Mens Team     Ilford AC  
  5   Combined Mens Team     Tonbridge AC  
  6   Combined Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  7   Combined Mens Team     Surrey WC  
  8   Combined Mens Team     Ilford AC  
  9   Combined Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  10   Combined Mens Team     Headington  
  1   Reg Jacobs Trophy     Tonbridge AC  
  2   Reg Jacobs Trophy     Belgrave Harriers  
  3   Reg Jacobs Trophy     Enfield & Haringey AC  
  4   Reg Jacobs Trophy     Medway & Maidstone AC  
  5   Reg Jacobs Trophy     Ilford AC  
  5   Reg Jacobs Trophy     Colchester Harriers AC  
  7   Reg Jacobs Trophy     Surrey WC  
  8   Reg Jacobs Trophy     Coventry Godiva Harriers  
  9   Reg Jacobs Trophy     Ashford AC  
  10   Reg Jacobs Trophy     Loughton AC  
  11   Reg Jacobs Trophy     Leicester WC  
  12   Reg Jacobs Trophy     City of Sheffield AC  
  12   Reg Jacobs Trophy     Kettering Town Harriers  
  14   Reg Jacobs Trophy     Blackheath & Bromley Harriers  
  15   Reg Jacobs Trophy     Swansea Harriers  
  16   Reg Jacobs Trophy     Aldershot, Farnham & District AC  
  16   Reg Jacobs Trophy     Headington  
  18   Reg Jacobs Trophy     Steyning AC  
  19   Reg Jacobs Trophy     Hillingdon AC  
  20   Reg Jacobs Trophy     Barnet & District AC  
  21   Reg Jacobs Trophy     London Vidarians  
  11   Southern Championships Team     Tonbridge AC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap