Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    14 October 2008      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    Chris Smith League - Round 1  
  Distance:    2km
  Location:    Postal


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Holly Smith   U20W       Bir     00:09:52     12.162 km/h  
  F   2     Emma Achurch   U13W       Leic WC     00:11:12     10.714 km/h  
  F   3     Eleanor Mills   U15W       Bir     00:12:08     9.890 km/h  
  F   4     Gabrielle Terry   U20W       KuH     00:12:18     9.756 km/h  
  F   5     Maria Fielder         Schools     00:13:10     9.114 km/h  
  F   6     Cassandra Tingey   U15W       Bir     00:13:29     8.900 km/h  
  F   7     Gwennan Jones         Leic WC     00:13:31     8.878 km/h  
  F   8     Maria Walker   U15W       KuH     00:13:48     8.696 km/h  
  F   9     Rebecca Chambers   U13W       Sheff     00:14:00     8.571 km/h  
  F   10     Sarah Sheasby         Schools     00:14:08     8.491 km/h  
  F   11     Caitlin Akers         Sheff     00:14:13     8.441 km/h  
  F   12     Zana Wellicome         Schools     00:15:00     8.000 km/h  
  F   13     Jessica Warren         Nun     00:15:20     7.826 km/h  
  F   14     Bethany Dennis         Schools     00:15:31     7.734 km/h  
  F   14     Kara Sanders         Schools     00:15:31     7.734 km/h  
  F   14     Georgina Hollinshead         Nun     00:15:31     7.734 km/h  
  F   17     Eden Backhouse         Nun     00:15:37     7.684 km/h  
  F   18     Jessica Mills   U13W       Bir     00:15:48     7.595 km/h  
  F   19     Amy Sanders         Schools     00:15:50     7.579 km/h  
  F   20     Nikita Bazylinski         Schools     00:15:55     7.539 km/h  
  F   21     Chloe Pateman         Schools     00:16:08     7.438 km/h  
  F   22     Eve Thompson         Schools     00:16:32     7.258 km/h  
  F   23     Laura-Jo Bazylinski         Schools     00:16:52     7.115 km/h  
  F   24     Ellie Birch         Schools     00:17:27     6.877 km/h  
  F   25     Alice Crowdell         Schools     00:20:30     5.854 km/h  

  M   1     Chris Vesty   U17M       Leic WC     00:10:30     11.429 km/h  
  M   2     Maks Orzel   U17M       Leic WC     00:11:06     10.811 km/h  
  M   3     Nathan Duncan   U17M       KuH     00:11:58     10.028 km/h  
  M   4     Matthew Duncan         KuH     00:12:18     9.756 km/h  
  M   5     Daniel Chaib   U13M       Schools     00:14:08     8.491 km/h  
  M   6     Jacob Hazelwood         Schools     00:14:09     8.481 km/h  
  M   7     Toby Howgill         Schools     00:14:12     8.451 km/h  
  M   8     Joe Smith         Schools     00:14:14     8.431 km/h  
  M   9     Matthew Redfern   U13M       Tam     00:14:46     8.126 km/h  
  M   10     Dimitri Desnjonocks         Schools     00:14:58     8.018 km/h  
  M   10     Charlie Green         Schools     00:14:58     8.018 km/h  
  M   12     Jack Callister         Schools     00:15:06     7.947 km/h  
  M   13     Edward Viney         Schools     00:15:19     7.835 km/h  
  M   14     Peter Bilson   SM       Sheff     00:15:21     7.818 km/h  
  M   15     Alfie Martin         Schools     00:15:21     7.818 km/h  
  M   16     Joseph Little         Schools     00:15:30     7.742 km/h  
  M   17     Benjamin Allen         Schools     00:15:31     7.734 km/h  
  M   18     Jack Salmen         Schools     00:16:38     7.214 km/h  
  M   19     Jake Smith         Schools     00:16:43     7.178 km/h  
  M   20     Ryan Horn         Schools     00:17:04     7.031 km/h  
  M   20     Jacob Bowyer         Schools     00:17:04     7.031 km/h  
  M   22     Matthew Kibble         Schools     00:17:10     6.990 km/h  
  M   23     Joseph Percy         Schools     00:21:01     5.710 km/h  


(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap