Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    16 February 2008      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    National 10 mile Championships  
  Distance:    10 mile
  Location:    Picketts Lock, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   

  F   1     Anne Belchambers Jones   W50       Hill     01:37:37     9.890 km/h  
  F   2     Helen Middleton   W45       Leic WC     01:37:51     9.866 km/h  
  F   3     Maureen Noel   W40       Belg     01:38:31     9.799 km/h  
  F   4     Fiona Bishop   W45       AFD     01:46:06     9.099 km/h  
  F   5     Sue Rey   W45       Leic WC     01:48:10     8.925 km/h  
  F   6     Diana Braverman   W55       E&H     01:52:40     8.569 km/h  
  F   7     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:19     8.519 km/h  
  F   8     Serena Queeney   W55       E&H     02:01:12     7.965 km/h  
  F   9     Barbara Edlin   W60       E&H     02:04:01     7.784 km/h  
  F   10     Pam Ficken   W65       Sy WC     02:06:57     7.605 km/h  

  M   1     Darrell Stone   M40       Steyn     01:13:41     13.102 km/h  
  M   2     Scott Davis   SM       Ilf     01:16:01     12.692 km/h  
  M   3     Mark Williams   M40       Tam     01:16:39     12.587 km/h  
  M   4     Nick Silvester   M50       AFD     01:18:34     12.280 km/h  
  M   5     Jim Ball   M40       Steyn     01:19:49     12.095 km/h  
  M   6     Philip Barnard   SM       Castle P     01:21:46     11.799 km/h  
  M   7     Trevor Jones   M50       Hill     01:23:22     11.573 km/h  
  M   8     Richard Emsley   M55       Steyn     01:23:52     11.504 km/h  
  M   9     John Hall   M55       Belg     01:25:58     11.223 km/h  
  M   10     Stephen Crane   SM       Sy WC     01:26:07     11.203 km/h  
  M   11     Steve Arnold   M40       Nun     01:26:46     11.119 km/h  
  M   12     Ian Richards   M55       Steyn     01:27:14     11.060 km/h  
  M   13     Mark Wall   M50       Leic WC     01:27:53     10.978 km/h  
  M   14     Steve Uttley   M50       Ilf     01:28:00     10.964 km/h  
  M   15     Arthur Thomson   M70       Phoe     01:28:03     10.957 km/h  
  M   16     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:30:10     10.700 km/h  
  M   17     Mark Byrne   M45       York CIU     01:30:25     10.671 km/h  
  M   18     Dave Kates   M55       Ilf     01:31:17     10.569 km/h  
  M   19     Olly Browne   M50       Ilf     01:33:08     10.359 km/h  
  M   20     Steve Allen   M50       Ilf     01:34:13     10.240 km/h  
  M   21     Dave Sharpe   M50       Ilf     01:34:18     10.231 km/h  
  M   22     Ron Penfold   M65       Steyn     01:34:27     10.215 km/h  
  M   23     Mark Culshaw   M40       Belg     01:34:33     10.204 km/h  
  M   24     Carl Lawton   M60       Belg     01:35:15     10.129 km/h  
  M   25     Andy Cox   M55       Hill     01:35:29     10.104 km/h  
  M   26     Alan Ellam   M50       E&H     01:37:47     9.867 km/h  
  M   27     Paul King   M55       Belg     01:38:08     9.832 km/h  
  M   28     Chris Flint   M60       Lon V     01:38:27     9.800 km/h  
  M   29     Shaun Lightman   M60       Sy WC     01:39:25     9.705 km/h  
  M   30     Mike Hinton   M65       Ilf     01:39:31     9.695 km/h  
  M   31     Bob Dobson   M65       Ilf     01:40:01     9.646 km/h  
  M   32     Sean Pender   M50       E&H     01:40:53     9.564 km/h  
  M   33     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:42:04     9.453 km/h  
  M   34     Laurence Dordoy   M50       Ilf     01:42:12     9.440 km/h  
  M   35     Jon May   M55       E&H     01:43:24     9.331 km/h  
  M   36     Ron Powell   M70       E&H     01:43:24     9.331 km/h  
  M   37     Eric Saxby         Ilf     01:44:04     9.271 km/h  
  M   38     Stephen Holliday   M55       M&M     01:45:35     9.138 km/h  
  M   39     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:46:03     9.098 km/h  
  M   40     Peter Crane   M60       Sy WC     01:46:44     9.039 km/h  
  M   41     Trevor Sliwerski         Sy WC     01:49:18     8.827 km/h  
  M   42     John Borgars   M60       Phoe     01:50:46     8.710 km/h  
  M   43     Brian Sturt   M65       E&H     01:51:00     8.692 km/h  
  M   44     Peter Howard   M65       E&H     01:51:50     8.627 km/h  
  M   45     John O Connor         E&H     01:54:32     8.424 km/h  
  M   46     Bernie Hercock   M70       E&H     01:54:32     8.424 km/h  
  M   47     David Hoben   M55       Sy WC     02:01:04     7.969 km/h  
  M   48     Mick Sutton         Ilf     02:01:13     7.964 km/h  
  M   49     Ken Livermore   M75       E&H     02:06:27     7.635 km/h  

  M   DQ     Ed Shillabeer   M65   Lon V   -  
  M   DQ     Paul Evenett   M35   York CIU   -  
  M   DQ     Amos Seddon   M65   E&H   -  
  M   DNF     Dave Stevens   M70   Steyn   -  
  F   DNF     Niobe Menendez   W40   Steyn   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Belgrave Harriers  
  4   Mens Team     Ilford AC  
  5   Mens Team     Surrey WC  
  6   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  7   Mens Team     Ilford AC  
  8   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  9   Mens Team     Surrey WC  
  1   Womens Team     Leicester WC  
  2   Womens Team     Enfield & Haringey AC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap