Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    14 April 2007      View all races for this date    Re-order by age grade
  Race:    RWA/UKA Championships  
  Distance:    20km
  Location:    Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   U23W   86.05%     Redcar     01:38:34     12.175 km/h   1085 
  F   2     Anne Belchambers Jones   W50   74.43%     Hill     02:12:54     9.029 km/h   747 
  F   3     Julie Bellfield   W35   62.52%     Hale     02:18:59     8.634 km/h   693 
  F   4     Sue Rey   W45   63.20%     Leic WC     02:31:36     7.916 km/h   589 

  M   1     Andy Penn   M40   83.98%     Nun     01:35:24     12.579 km/h   909 
  M   2     Peter Kaneen   M45   82.54%     Manx     01:40:46     11.909 km/h   818 
  M   3     Steve Hollier   SM   75.55%     W&B     01:42:29     11.709 km/h   790 
  M   4     Scott Davis   SM   75.24%     Ilf     01:43:03     11.645 km/h   781 
  M   5     Steve Arnold   M40   74.60%     Nun     01:49:48     10.929 km/h   676 
  M   6     Phil Williams   M40   72.22%     E&H     01:54:17     10.500 km/h   611 
  M   7     Arthur Thomson   M70   91.70%     Phoe     01:54:52     10.447 km/h   602 
  M   8     Dennis Jackson   M60   82.67%     York CIU     01:55:08     10.423 km/h   598 
  M   9     John Constandinou   SM   67.20%     Bir     01:55:54     10.354 km/h   588 
  M   10     Christopher Hobbs   M50   75.50%     M&M     01:56:30     10.300 km/h   579 
  M   11     Steve Uttley   M45   73.36%     Ilf     01:57:01     10.255 km/h   572 
  M   12     Mark Hambridge   U20M   67.46%     Nun     01:58:56     10.090 km/h   546 
  M   13     Ed Shillabeer   M65   81.67%     Lon V     02:04:19     9.653 km/h   476 
  M   14     Laurence Dordoy   M50   69.74%     Ilf     02:05:05     9.594 km/h   466 
  M   15     Mark Byrne   M45   66.38%     York CIU     02:06:17     9.502 km/h   451 
  M   16     Mark Wall   M50   67.35%     Leic WC     02:08:29     9.340 km/h   425 
  M   17     Tony Collins   M60   75.66%     Bir     02:09:45     9.249 km/h   410 
  M   18     Bob Dobson   M60   75.11%     Ilf     02:10:42     9.181 km/h   399 
  M   19     Peter Hannell   M60   73.75%     Sy WC     02:13:06     9.016 km/h   372 
  M   20     Ron Powell   M70   78.62%     E&H     02:13:59     8.956 km/h   362 
  M   21     Nolan Simmons   M60   71.09%     Sy WC     02:18:05     8.690 km/h   318 
  M   22     Dave Fall   M60   69.15%     Bir     02:19:02     8.631 km/h   308 
  M   23     Brian Sturt   M65   71.26%     E&H     02:20:50     8.521 km/h   290 
  M   24     Martin Oldfield   M65   71.03%     Leic WC     02:24:39     8.296 km/h   254 
  M   25     Bernie Hercock   M70   71.28%     E&H     02:27:46     8.121 km/h   226 
  M   26     David Hoben   M50   59.81%     Sy WC     02:29:31     8.026 km/h   211 
  M   27     Eric Horwill   M70   70.76%     D&S     02:37:11     7.634 km/h   152 

  M   DQ     Paul Evenett   M35   York CIU   -  
  M   DQ     Stephen Crane   SM   Sy WC   -  
  M   DQ     Colin Turner   M60   Nun   -  
  M   DQ     Colin Peter Stapleford   M70   Leic WC   -  
  M   DQ     Andrew Cross     Phoe   -  
  F   DQ     Estle Viljoen   W35   HW   -  
  M   DNF     Mark Williams   M40   Tam   10000 metres   00:00:00  
  F   DNF     Lisa Kehler   W40   W&B   10000 metres   00:00:00  
  F   DNF     Katie Stones   U23W   KuH   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Nuneaton Harriers  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  5   Mens Team     Surrey WC  
  6   Mens Team     York CIU RWC  
  7   Mens Team     Leicester WC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap