Home  |  Fixtures  |  Results  |  Rankings  |  Athletes  |  Clubs  |  Newsletters
RWR  |  200 Club  |  About us  |  Information  |  Gallery  |  Contacts  |  Login  |  Facebook - UK Race Walking Group
    
Results

  Date:    6 September 2008      View all races for this date    Re-order by finish position
  Race:    RWA National Championships  
  Distance:    10km
  Location:    Picketts Lock, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   Speed   Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   90.33%     Redcar     00:45:20     13.235 km/h   1144 
  F   3     Diane Bradley   W45   79.02%     Ton     00:56:34     10.607 km/h   878 
  F   5     Anne Belchambers Jones   W50   76.08%     Hill     01:02:51     9.547 km/h   744 
  F   4     Helen Middleton   W45   75.68%     Leic WC     00:58:33     10.248 km/h   835 
  F   2     Chelsea O Rawe-Hobbs   U20W   74.21%     B'Hth     00:56:32     10.613 km/h   879 
  F   8     Sue Rey   W50   67.28%     Leic WC     01:08:57     8.702 km/h   626 
  F   6     Jackie Cox     62.34%     Loughton     01:05:41     9.135 km/h   688 
  F   7     Rebecca Collins   U17W   61.74%     M&M     01:08:48     8.721 km/h   628 

  M   20     Arthur Thomson   M70   94.71%     Phoe     00:55:45     10.762 km/h   488 
  M   10     Nick Silvester   M50   86.01%     AFD     00:50:16     11.936 km/h   675 
  M   3     Ben Wears   U20M   85.55%     Redcar     00:45:05     13.309 km/h   879 
  M   15     John Hall   M55   84.79%     Belg     00:53:48     11.152 km/h   551 
  M   1     Daniel King   SM   84.76%     Col H     00:43:52     13.678 km/h   930 
  M   17     Ian Richards   M60   84.26%     Steyn     00:54:40     10.976 km/h   523 
  M   2     Brendan Boyce   U23M   83.68%     Cov     00:44:26     13.503 km/h   906 
  M   12     Trevor Jones   M50   82.55%     Hill     00:51:30     11.650 km/h   630 
  M   9     Jim Ball   M45   82.30%     Steyn     00:49:11     12.199 km/h   715 
  M   23     Chris Berwick   M60   82.20%     Leic WC     00:57:10     10.496 km/h   445 
  M   7     Mark Williams   M40   82.15%     Tam     00:48:30     12.371 km/h   741 
  M   6     Mark O Kane   U20M   81.62%     Cov     00:47:51     12.539 km/h   766 
  M   30     Ron Powell   M70   81.00%     E&H     01:05:11     9.205 km/h   238 
  M   5     Scott Davis   SM   80.69%     Ilf     00:46:27     12.917 km/h   822 
  M   4     Luke Finch   U23M   80.16%     Col H     00:46:23     12.936 km/h   825 
  M   8     Tom Bosworth   U20M   79.04%     Ton     00:48:48     12.295 km/h   729 
  M   24     Dave Kates   M55   78.38%     Ilf     00:58:12     10.309 km/h   415 
  M   18     Steve Uttley   M50   77.74%     Ilf     00:54:41     10.972 km/h   522 
  M   27     Chris Flint   M60   76.30%     Lon V     01:02:14     9.641 km/h   306 
  M   14     Steve Arnold   M45   75.94%     Nun     00:53:18     11.257 km/h   568 
  M   19     Steve Allen   M50   75.78%     Ilf     00:55:38     10.785 km/h   492 
  M   22     Mark Wall   M50   75.33%     Leic WC     00:56:26     10.632 km/h   467 
  M   16     Jonathan Hobbs   U17M   74.46%     Ashf     00:54:04     11.097 km/h   542 
  M   11     Philip Barnard   SM   72.38%     Castle P     00:51:22     11.681 km/h   634 
  M   25     Dave Sharpe   M50   71.37%     Ilf     01:01:06     9.820 km/h   335 
  M   28     Sean Pender   M55   70.58%     E&H     01:02:19     9.628 km/h   304 
  M   13     Stephen Crane   SM   70.44%     Sy WC     00:52:47     11.367 km/h   585 
  M   21     Antonio Cirillo   U20M   69.66%     Swan     00:56:04     10.702 km/h   478 
  M   29     Laurence Dordoy   M50   67.30%     Ilf     01:03:42     9.419 km/h   271 
  M   26     Chris Bent     60.59%     Pitsea     01:01:22     9.777 km/h   328 

  M   DQ     Ben Casey   U17M   Yeov T   -  
  M   DQ     Chris Ball   U17M   Steyn   -  
  M   DQ     Dominic King   SM   Col H   -  
  M   DNF     Dave Stevens   M70   Steyn   -  
  M   DNF     Adam Wears   U17M   Redcar   -  
  M   DNF     Alex Wright   U20M   Belg   -  


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Colchester Harriers AC  
  4   Mens Team     Steyning AC  
  5   Mens Team     Leicester WC  
  6   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  1   Womens Team     Leicester WC  

(c)    RACE WALKING ASSOCIATION 1907 - 2016    Sitemap